Saray Gümüş
Anasayfa Firmamız Haftanın Ürünü Ürünlerimiz Üretim Haberler Tüketici Köşesi İletişim
Ürünler
 
Anket

Web Sitemizin yeni halini nasıl buldunuz?

Çok İyi(37%)
İyi(19%)
Orta(43%)


1745 kişi oyladı.
 
Takı Tasarımları
 
Duyurular

Trabzon’da gümüş işçiliğinin bir kolu olan kazaziye de 6 bin kişi için altın bilezik oldu....

 
Geçimini zanaatkârlıktan sağlayanlar için "Kolunda altın bileziği var" denir. detay:::

Yeni Sezon Ürünleri Satışa Sunulmuştur.

 
2009-2010 Yeni sezon ürünlerimiz kunduracılar ve ayasofya mağazalarımızda satışa sunulmuştur. detay:::

Yeni Sezon Kolleksiyonu Tamamlandı

 


Yeni Sezon Kolleksiyonumuz İmalathanelerimizde Yapımı tamamlanarak showroomlarımızdaki yerlerini aldı.

detay:::

 
KAZAZİYE
     İbrişim ( bugünkü adıyla ipek iplik) üzerine 0.08 mikron kalınlığında ( saç teli kalınlığında ) 24 ayar altın ve 999 ayar gümüş teller sarılarak elle örülen sanatlarımızdan biridir.
     Eskiden kıyafetleri süslemekle birlikte, tesbih püskülü olarak da yapılan bu sanatımız, günümüzde çok farklı eskitme ve doğal renkli modellerimizle son yıllarda şehrimize gelen yerli ve yabancı turistlerin en çok tercih ettiği ürünümüz olmuştur.
     Çok değişik; modern, klasik kolye, küpe, bilezik çeşitleri ile beraber, erkek müşterilerimizin en çok beğendiği örme tesbihlerinide sizlere sunmaktan kıvanç duymaktayız.
Ürün Detayı İçin Tıklayınız

TELKARİ
          Telkâri'nin sözcük anlamı tel ile yapılan sanattır. Ayrıca bu sanata çift işi diyenler de vardır. Bu ismin kaynağı ise, işin yapımı sırasında parçaların teker teker biraraya getirilmesinde kullanılan, cımbıza benzer ancak ucu daha ince olan ve 'çift' olarak isimlendirilen alettir. Bu iki isim de genellikle sanatkârlar arasında kullanılır.
Ürün Detayı İçin Tıklayınız

HASIR BİLEZİK
     İnce altın yada gümüş tellerle tamamen elde örülen bir metal örgü biçimidir. "Trabzon İşi" diye de adlandırılır.
Hasır Örgü tekniği Kafkaslar Bölgesinden 1900 yılı başlarında Trabzon'a getirilerek yaygınlaştırılan muhteşem bir sanattır.
    1000 ayar olan saf gümüş potada eritilerek 925 ayara getirilir ve daha sonra 25-30 cm' lik çubuklar halinde dökülür. Bu çubuklar sürekli sıkıştırılan merdanelerden defalarca geçirilerek örgü şişi kalınlığına indirilir. Daha sonraki aşamada kalın metal tel, ortasında delik bulunan elmas maddelerden art arda geçirilerek 30-35 micron (0,3 mm) kalınlığa indirilmiş olur.
Ürün Detayı İçin Tıklayınız

TELKARİ TAKILAR

Telkari Sanatı Kısaca gümüş tel işleme sanatı anlamına gelen “telkari”, ince tel haline dökülen gümüşün bükülmesiyle oluşturulan küçük motiflerin bir araya getirilmesi olarak tanınır. Tümüyle el işçiliğine dayalı bir sanattır. Telkari sanatı ile yaygın olarak  aynalar, tepsiler, kemerler, küpeler, kolyeler, düğmeler ve yüzükler yapılabiliyor.
Telkari Takılar Altın ve gümüşün yüzyıllardır dantel işlendiği Telkari sanatı, her el sanatı gibi ayakta kalmaya çalışıyor. Kuyumculuk sektöründeki endüstrileşmeyle yaşam alanı daralan sanatın ustaları, telkari işlemeciliğini bugüne kadar taşımayı başardı. Mardin Midyat, Ankara Beypazarı ve Trabzon Telkari sanatının yaşatıldığı merkezlerden sayılıyor.

Ürün Detayı İçin Tıklayınız

ELMAS
Ürün Detayı İçin Tıklayınız

Merkez Adres: Ayasofya Müzesi Yanı TRABZON/TÜRKİYE
Tel: + 90 462 326 85 95 - 323 24 25    Fax: + 90 462 326 47 47
Tel: +90 462 230 64 74   
E-mail: info@saraygumus.com.tr  
                                         SARAY GÜMÜŞ - 2009 Her hakkı saklıdır.                                                                    Powered by